Fall 2019 Suncoast Chess Tournament Results

Dan's picture

SwissSys Standings. SSC Fall 2019 Tournament: U1600

# Name Rtng Post Team Grd Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Tot TBrk[M] TBrk[S] TBrk[C] TBrk[O]
1 Ryan Putney 1448 1497 RHS 10 W9 W5 W4 D3 3.5 8.5 10.5 9.5 26.5
2 Savian Graham 1171 1336 JHS 9 W6 W8 D3 W7 3.5 7 9 9 22.5
3 Jack Zhou 1393 1417 PVS 7 W12 W7 D2 D1 3.0 9 10 8.5 26.5
4 Nikolas Mikluscak 1211 1318 RHS 12 W8 W11 L1 W6 3.0 7.5 8.5 8 21.5
5 Javaris Williams 1272 1276 JHS 9 W13 L1 D10 W11 2.5 6 6.5 6 18
6 Daniel Hersey 1404 1367   A L2 W14 W9 L4 2.0 5 9 5 21.5
7 Andrew Wilson 1271 1266 JHS 10 W10 L3 W11 L2 2.0 4.5 9 6 25.5
8 Richard Whisnant 800 951   A L4 L2 W14 W12 2.0 4 8 3 19.5
9 Jaden Probus 1262 1251 PVS 9 L1 W13 L6 W10 2.0 3.5 7.5 4 19
10 Jimmy Cox 900 980   A L7 W12 D5 L9 1.5 5 7.5 4 18
11 Leo Donnersmarck 1350 1278 LS 8 W14 L4 L7 L5 1.0 5 8 4 20.5
12 David Jones 1100 1042   A L3 L10 W13 L8 1.0 4 7 2 16
13 Aaron Norris 1057 1003 JHS 10 L5 L9 L12 D14 0.5 3.5 6 0.5 12.5
14 Ralph Augustin 1058 1002 JHS 9 L11 L6 L8 D13 0.5 3.5 5.5 0.5 12.5

SwissSys Standings. SSC Fall 2019 Tournament: K-12 U1200

# Name Rtng Post Team Grd Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Tot TBrk[M] TBrk[S] TBrk[C] TBrk[O]
1 Eric Wood 1145 1259 PVS 11 W8 W6 W3 W2 4.0 8 10 10 28
2 Alexis Donnersmarck 1140 1152 LS 6 W10 W7 W4 L1 3.0 9 11 9 26
3 Rafal Moscicki 1062 1092 PVS 9 W5 W12 L1 W6 3.0 9 10.5 8 27
4 Ryan Yanevich 989 1012 SSE 10 W15 W9 L2 W8 3.0 7 8 8 20
5 Malik Shipley 700 868 JHS 10 L3 W16 W7 W11 3.0 6.5 6.5 6 17
6 Lucas Garcia 948 938 RHS 10 W14 L1 W9 L3 2.0 5 10 6 25
7 Daniel Soboliev 950 919 CMH 11 W13 L2 L5 W12 2.0 4.5 8.5 5 23
8 Logan Asher 911 894 HMS 8 L1 W14 W13 L4 2.0 4 9 5 23
9 Jei Hersey 675 752 PVS 7 W11 L4 L6 W13 2.0 3.5 7.5 5 21
10 Nicholas Brion 736 703 PVS 9 L2 L13 W16 W14 2.0 2 5 3 14
11 Jackson Shembekar 1000 909 JHS 11 L9 W15 D12 L5 1.5 4.5 7.5 4 17
12 Rebekah Knorr 701 703 NPH 11 W16 L3 D11 L7 1.5 3.5 6.5 5 17
13 Preston Shembekar 500 535 JHS 10 L7 W10 L8 L9 1.0 6 8 3 18
14 Malachi Taylor 450 480 JHS 10 L6 L8 W15 L10 1.0 5 7 2 15
15 Gilbert Morgan 600 557 JHS 9 L4 L11 L14 W16 1.0 2.5 5.5 1 14
16 Layla Cohen 400 359 RHS 9 L12 L5 L10 L15 0.0 4.5 7.5 0 15
17 Nathan Choppara 1083 1083 LAA 5 --- --- --- --- 0.0 0 0 0 0

SwissSys Standings. SSC Fall 2019 Tournament: K-8 U900

# Name Rtng Post Team Grd Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Tot TBrk[M] TBrk[S] TBrk[C] TBrk[O]
1 Prabhav Govindu 767 898 PVS 6 W10 W5 W3 D2 3.5 8.5 9.5 9.5 25.5
2 Emmy Li 746 888 PVS 7 W8 W4 W6 D1 3.5 7.5 9.5 9.5 22.5
3 Joshua Wood 842 867 PVS 8 W9 W7 L1 W4 3.0 7.5 9.5 8 25.5
4 Matthew Lin 586 695 PVS 7 W6 L2 W5 L3 2.0 5 10.5 6 26.5
5 Gabriel Morris 690 677 ASH 5 W11 L1 L4 W7 2.0 4 8.5 5 23.5
6 Neil Acharya 841 788 PVE 5 L4 W8 L2 W10 2.0 4 8.5 4 21.5
7 Wes Rosenthal 715 689 PVE 5 W12 L3 W9 L5 2.0 4 7 6 17
8 Terry Shen 496 537 PVS 7 L2 L6 W10 W12 2.0 3 6.5 3 16.5
9 Chiraag Sachanandani 652 622 PVS 7 L3 W12 L7 W11 2.0 3 6 4 16
10 Leon Adkins 546 501 SMS 7 L1 W11 L8 L6 1.0 5 8.5 3 18.5
11 Jacob Zinkhan 165 207 CM 6 L5 L10 W12 L9 1.0 3 5 2 12
12 Charlotte Buckley 350 269 SMA 8 L7 L9 L11 L8 0.0 5 7 0 15

SwissSys Standings. SSC Fall 2019 Tournament: K-5 U700

# Name Rtng Post Team Grd Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Tot TBrk[M] TBrk[S] TBrk[C] TBrk[O]
1 Zachary Wood 572 733 PVE 5 W2 W3 W6 W4 4.0 6.5 8 10 20.5
2 Jack Brion 290 465 BHSBP 5 L1 W5 W7 W6 3.0 7 7.5 6 18.5
3 Sean Patrick 482 435 TRE 4 W5 L1 L4 B--- 2.0 3.5 7.5 4 18
4 Maxwell Knight 305 381 HS 5 W7 L6 W3 L1 2.0 3 7.5 6 20.5
5 Anton Cottrez 200 198 PVE 5 L3 L2 B--- W7 2.0 2 5 2 12
6 Leo Schwimmer 679 610 PVE 4 H--- W4 L1 L2 1.5 5 9 4.5 22
7 Melani Sobolieva 198 127 SMC 4 L4 B--- L2 L5 1.0 3.5 6.5 2 14

SwissSys Standings. SSC Fall 2019 Tournament: K-3 U500

# Name Rtng Post Team Grd Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Tot TBrk[M] TBrk[S] TBrk[C] TBrk[O]
1 Gleb Terokhin 255 419 SMC 2 W6 W2 W4 L3 3.0 8.5 10.5 9 24.5
2 Elliot Ma 110 335 BHSBP 3 W3 L1 W8 W6 3.0 8 8.5 7 22
3 Ace Rosenthal 490 483 PVE 3 L2 W9 W5 W1 3.0 8 8.5 6 24.5
4 Louis Long 426 392 PVE 3 W7 D5 L1 W8 2.5 6.5 7 6.5 18.5
5 Skate Segal 240 270 PVE 3 W8 D4 L3 B--- 2.5 6 6 5.5 14.5
6 Neil Long 100 170 SE 1 L1 W7 W9 L2 2.0 4.5 8 5 21
7 Lizzy Patrick 110 100 TRE 3 L4 L6 B--- W9 2.0 2.5 5 2 14.5
8 Jonathan Albright 85 100 BHSBP 2 L5 B--- L2 L4 1.0 4.5 7.5 2 19
9 Khora Knight 70 100 HS 1 B--- L3 L6 L7 1.0 3.5 6.5 3 13

School Team results: 

  • First Place:  Pine View School, Osprey
  • Second Place:  Jesuit High School, Tampa
  • Third Place:  Riverview High School, Sarasota

Team scores were computed by totaling the top 4 finishers from each school team.  

Abbreviations:

A=Adult Player, AGA=Avant Garde Academy (Hillsborough County), ASH=Ashton, BDG= BD Gullett Elementary, BE=Bashaw Elementary, BHSBP=Bay Haven School of Basics Plus, BMS=Brookside Middle School, CAS=The Classical Academy of Sarasota, CC= Calvary Christian, CDS=Community Day School, CE=Cranberry Elementary, CM=Center Montessori, EA=Edison Academics, EAEE=European Academy of Early Education, ECS=Epiphany Cathedral School, FREE=Freedom Elementary, FRUE=Fruitville Elementary, GGE=Gulf Gate Elementary, H=homeschool, ICS = Incarnation Catholic School, ISPR=Imagine School at Palmer Ranch, IV=Island Village Montessori, JHS=Jesuit High School, LBA=Liberty Baptist Academy, LE=Lakeview Elementary, LN=Laurel Nokomis, LS=Laurel Springs, KE=Kinnan Elementary, MSA=Manatee School for the Arts, ME= McNeal Elementary, MMS=Morgan Middle School, NGS=NewGate Schol, NMS=Nolan Middle School, NPS=North Port High Schoool, OOA=out of area, PA=Pinnacle Academy, PSE=Phillippi Shores Elementary, PVE=Pine View (elementary club), PVS=Pine View School (middle and high school club), RHS=Riverview High School, SA=Suncoast Academy, SB=Sarasota Baptist, SCS=Sarasota Christian School, SCFSC=State College of Florida Collegiate School, SSE=Southside Elementary, SLA=Student Leadership Academy, SMA=Sarasota Military Academy, SMC=St.Martha's Catholic, SMS=Sarasota Middle School, SSA=Sarasota Suncoast Academy, SSAS=Sarasota School of Arts and Sciences, SSES=St. Stephen’s Episcopal School, SVCC=Sarasota Venice Chess Club, TBE=Toledo Blade Elementary, TRE=Taylor Ranch Elementary, TTRE=Tatum Ridge Elementary, VCS=Venice Christian School, WES=Wilkinson Elementary. 

W=Win (1pt), L=Loss (0pts), D=Draw (0.5pts), B=Bye (1.0 pts if forced to take due to odd number of players), H=Half-point Bye (0.5 in first round if arranged in advance), U=Unregistered (arrived late, withdrew early, or transferred to different section due to initial error), F=loss by Forfeit, X=win by forfeit. 

Rtng- Starting rating was from current USCF rating (if based on at least 15 games and more recent than the prior SSC tournament, USCF Quick Rating used if established), SSC rating obtained at the prior tournament, or an initial rating estimate based on grade level and number of years of experience, unless another rating is available via other play.

Post- New rating based on initial rating and this tournament's results.

TBrk- Tiebreak calculations.  Since there are many players with equal total point scores, tiebreak calculations are needed for sorting placements.  Various methods are used for these calculations:  M=Modified Median, S=Solkoff, O=Opposition, C=Cumulative Score.  If players are still tied after comparison of the first method, it goes to the next and so on.  Basically, the main Tiebreak determinant is the combined point total of a player's top four opponents (lowest performing opponent's score is not counted).  Detailed explanations about these methods can be found here:  http://en.wikipedia.org/wiki/Tie-breaking_in_Swiss-system_tournaments . The order we prioritize these is similar to that used by USCF, but our third choice is not Cumulative since it is too dependent on initial ratings, which in our case are frequently rough estimates.

Comments: 

Pairings were made automatically by SwissSys 9 software, based on starting rating.  In the first round this sorts players by rating, then pairs the top half with the bottom half.  In the second round the players with wins in the first round are paired with each other while those that lost the first round are paired with each other.  In successive rounds, those with equal cumulative scores are paired with each other (except where there is an odd number in a score group).

Trophies were awarded to the top six finishers in K-3, K-5, and K-8 sections.  Cash prizes ($50-$40-$30-$20-$10) were awarded to the top five players in the K-12 and U1600 sections.  Equal point total finishes were ordered by tiebreak calculations in each section.